Brutto, netto w ubezpieczeniach

 

W ubezpieczeniach posługujemy się często wielkościami brutto, netto. W odniesieniu do kilku pojęć. Warto to wyjaśnić dla sprawnej komunikacji pomiędzy Klientami, Pośrednikami a Ubezpieczycielami.

Kiedy mówimy o   wyniku technicznym  netto  albo brutto należy przez to rozumieć wynik techniczny ubezpieczeń uwzgledniający udział reasekuratora (brutto) albo po potrąceniu udziału reasekuratora (netto) . Ta reguła dotyczy kilku składników technicznego rachunku wyników – składki przypisanej i zarobionej, wyniku na odszkodowaniach. Wielkości brutto  zawierają wartości przypadające na udział reasekuratora , wielkości netto przedstawiają wartości z potrąceniem udziału reasekuratora.

Kiedy mówimy o wysokości składki   złożonej w ofercie netto albo brutto należy przez to rozumieć składkę uwzględniającą koszty prowizji pośrednika (brutto) albo bez kosztów prowizji (netto)

Kiedy mówimy o wartości odszkodowania netto albo brutto należy przez to rozumień odszkodowanie uzględniające podatek VAT( brutto) albo nie uwzględniające podatku VAT (netto)

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: