Blog

Latest News and Updates

wadliwyy.jpg

Wadliwy produkt

Chociaż rynek ubezpieczeń OC rozróżnia szkody osobowe, rzeczowe, czyste straty finansowe, to w zakresie odpowiedzialności cywilnej za produkt brakuje definicji wadliwości produktu.

Przykłady przytoczone we wczorajszym wpisie   Niebezpieczny a wadliwy  wskazują że nie wszystkie produkty, które wyrządzają szkodę są niebezpieczne:

  •  nie działający programator w pralce,
  • zanieczyszczona opiłkami farba do malowania powierzchni przemysłowych,
  • zbyt gęsty klej,
  • pękające kartony do przechowywania owoców
  • barwnik barwiący wędlinę na ciemoróżowo zamiast na różowo
  • zbyt wąska, niż zamówiona , butelka do napojów

Żaden z tych produktów nie jest niebezpieczny, ale jest wadliwy. Wadliwy jest dlatego bo nie spełnia określonych parametrów. Pytanie jednak jakich paramterów? Określonych przez zamawiającego? Przez producenta? Okrślonych normami?

Czy jeżeli do kartona na buty włożymy 10 kg to czy możemy powiedzieć, że karton pękł bo był wadliwy? Czy zbyt wąska butelka jest wadliwa skoro jedynie ma inne właściwości estetyczne? Czy zanieczyszczenie opiłkami farby powoduje że jest ona wadliwa chociaż nie ma to wpływu na jej żadne parametry użytkowe? Czy ciemnoróżowa wędlina jest gorsza od jasnoróżowej?

Praktyka odszkodowawcza nie wypracowała rozwiązań, które określałby by odpowiedzialność Ubezpieczonego za wadliwy produkt. Mało tego – Ubezpieczyciele nie próbują poradzić sobie z tym problemem poprzez regulację umowy ubezpieczenia. Stąd tak wiele dyskusji i wątpliwości.

 

Photo credit: felipe_gabaldon / Foter.com / CC BY

 

 

 

 

 

Maria Tomaszewska -PestkaWadliwy produkt
Share this post