Blog

Latest News and Updates

fajerwerki.jpg

Fajerwerki. Piękna zmora underwritera

Za nami noc Sylwestrowa. Sporo doniesień o tragicznych wydarzeniach. Wiele pożarów i zranień wynika z nieumiejętnego obchodzenia się z fajerwerkami, racami, sztucznymi ogniami. Ale dzisiaj nie o tym.

Żaden z underwriterów OC nie lubi jak na jego biurko trafia zapytanie o ubezpieczenie OC organizatora pokazów ognii sztucznych. Intuicja podpowiada underwriterowi wysokie ryzyko – niekontrolowany wybuch, pożar, ranni. Doniesień prasowych jest  na ten temat sporo.   Przykład z maja 2011, kiedy podczas pokazów ognii sztucznych z okazji 100-lecia Poznańskiej Palmiarnii doszło do pożaru – na szczęście niegroźnego.  http://www.youtube.com/watch?v=mpzTvcxYkb0

Czy to oznacza że to ryzyko jest nieakceptowalne? Jak można ocenić ryzyko OC organizatora pokazów ognii sztucznych? Underwriter powinien znać odpowiedź na kilka pytań :

a) czy organizator posiada  pozwolenie wojewody na używanie materiałów wybuchowych, wymaganych Ustawą z dnia 21 czerwca 2002 o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego (zwaną dalej w tym poście Ustawą)
b) jaka klasa wyrobów pirotechnicznych ma być użyta do pokazów (zgodnie z klasyfikacją art 62c Ustawy)  i czy spełniają one wymagania wskazane w art 62j Ustawy
c) czy osoby, którę będą miały dostęp do materiałów pirotechnicznych dysponują kwalifikacjami określonymi w art 19 Ustawy
d) doświadczenie organizatora

Najważniejsze są jednak odpowiedzi na pytania:

a) czy zapewniono obecność straży pożarnej i pogotowia ratunkowego?. Jeżeli nie to, czy orgaznizator zaopatrzył miesjca  pokazów w gaśnice i środki pomocy medycznej?
b) jaka jest odległość od pokazów do miesjca dla widowi?
c) czy zostały wydzielone miejsca dla widowni i przewidziane środki uniemożliwiające przedostanie się niepowołanych osób do miejsca wybuchu?
d) jaka jest odległość od pokazów do najbliższych zabudowań, linii lasu itp?
e) czy dla zabezpieczenia pokazu wynajęto agencję ochrony lub zoorganizowano inne służby?
f) czy przewidziano okoliczności odwołania pokazu podczas silnego wiatru? Jeżeli tak – jakie są  to okoliczności?
g) pewnie jeszcze kilka innych….

Oczywiście uzyskanie odpowiedzi na pytania, to dopiero początek pracy underwritera. Musi on wszystkie odpowiedzi ocenić, np czy odległość 20 metrów pomiędzy publicznością a miejscem wybuchu jest wystarczająca do uniknięcia poparzenia widzów.

Dzięki wiedzy pozwalającej ocenić odpowiedzi na pytania,  underwriter albo akceptuje ryzyko albo uznaje je za nieakceptowalne.

Photo credit: Foter.com / CC BY

 

 

 

 

 

Maria Tomaszewska -PestkaFajerwerki. Piękna zmora underwritera
Udostępnij ten post

Dołącz do konwersacji