O ryzyku odpowiedzialności cywilnej , wśród wielu innych czynników, przesądza rozkład ciężaru dowodu pomiędzy poszkodowanego i sprawcę. Konieczności wykazywania korzystnych dla stron okoliczności okazuje się często bardzo trudne.
W zależności od tego jakie okoliczności muszą udowodnić strony, ich sytuacja jest poważniejsza lub bardziej komfortowa. Pierwsza poważna trudność jaką napotyka poszkodowany to udowodnienie związku przyczynowego. Następnie w zależności od zasady odpowiedzialności jego sytuacja jest różna. W zasadzie ryzyka to sytuacja sprawcy jest niezwykle trudna, bo musi udowodnić okoliczności, które mogą uwolnić go od odpowiedzialności. W zasadzie winy trudniejsza jest sytuacja poszkodowanego, bo musi on wykazać winę sprawcy. Jednakże w praktyce obrotu gospodarczego gdy poszkodowany dochodzi odszkodowania od swojego kontrahenta również zasada winy doznaje niekorzystnej dla sprawcy modyfikacji. Poszkodowany musi wykazać, dla przypisania kontrahentowi odpowiedzialności, że szkoda wynikła z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, a sprawca aby od tej odpowiedzialności się uwolnić musi wykazać okoliczności, za które nie ponosi odpowiedzialności.
Rozkład ciężaru dowodu pomiędzy sprawcę i poszkodowanego jest jednym z podstawowych obszarów wiedzy underwritera odpowiadającego za ocenę i akceptację ryzyka OC. To właśnie konieczność udowadniania określonych okoliczności przesądza o ryzyku w jakim pozostaje Ubezpieczyciel. O jakości akceptowanego ryzyka decydują także praktyczne możliwości i umiejętność Ubezpieczonego wykazania korzystnych dla niego okoliczności.
Udowodnienie wielu kwestii w praktyce okazuje się niezwykle skomplikowane ze względów technicznych. W zależności od okoliczności szkody nierzadko brakuje świadków, dokumentów, potwierdzeń, próbek, protokołów odbioru, raportów. Na rafy konieczności wykazywania odpowiedzialności natykają się Ubezpieczony i Ubezpieczyciel, którzy chcą się bronić przed roszczeniem. Wtedy wspólnie uświadamiają sobie, że nie wystarczy ” tylko” coś udowodnić, ale że „aż” trzeba podjąć duży i kosztowny wysiłek przeprowadzenia postępowania dowodowego.
Dołącz do konwersacji
Musisz być zalogowany by napisać komentarz.